06.03.2020
Praktični saveti za negovatelje
U nastavku smo naveli nekoliko važnih saveta, koji će vam, nadamo se pomoći prilikom svakodnevne nege.
Organizovanje okolnog prostora
- Ako je moguće, osoba koju neko neguje treba da ima zasebnu sobu sa lakim pristupom toaletu, ili da ima komodu u sobi. Ako jednostavan pristup toaletu nije moguć, trebalo bi da pored kreveta postoji pisoar ili nokšir. Ljudima koji koriste pelene treba obezbediti krevete koji omogućavaju lak pristup i olakšavaju zamenu pelena.
- Vredi postaviti nameštaj na način koji omogućava najviše slobodnog prostora. Ne bi trebalo da bude prepreka ili nepotrebnih objekata na putu do toaleta.
- Ako je moguće, preporučljivo je da montirate specijalne šine, koje će pomoći osobama sa ograničenom pokretljivošću da se lakše kreću ili prebacuju sa jednog mesta na drugo. Veoma je važno montirati takve šine u kupatilu.
- Postavite noćni ormarić pored kreveta i koristite ga za držanje najneophodnijih stvari.
- Dobra je ideja postaviti ormar u sobi. Možete ga koristiti za skladištenje svih potrebnih stvari, lekova i proizvoda za negu.
Higijena ležećih pacijenata
- Uverite se da imate sve potrebne stvari pri ruci pre nego što počnete.
- Zaštitite krevet posebnom higijenskom podlogom pre nego što počnete sa kupanjem u krevetu.
- Započnite kupanje pranjem lica, a onda operate uši i vrat. Nastavite sa pranjem ruku i torza. Pažljivo osušite delove koje ste oprali. Ne trljajte kožu peškirom – bolje tapkanjem osušite kožu.
- Okrenite osobu na jednu stranu da biste oprali leđa.
- Vodite računa da očistite prostor između prstiju kada perete stopala. Ne zaboravite da ih osušite.
- Posle pranja tela možete da nanesete regenrativni balzam i aktivirate kožu masažom koristeći aktivirajući gel.
- Zaštitite oblasti rizične za nastanak abrazija kože i dekubitusa koristeći specijalnezaštitne kreme.
- Ne zaboravite da operete zube/proteze nakon svakog obroka i češljajte kosu najmanje jednom dnevno.
- Menjajte vašim voljenima odeću i posteljinu onoliko često koliko je potrebno da se izbegne izlaganje vlazi.
- Ne zaboravite da stanje kože vaših voljenih uglavnom zavisi od nege koju im pružate. Briga o koži vaših voljenih, kao i upotreba proizvoda za zaštitu napravljenih za tu svrhu, spasiće voljenu osobu patnje, a vas će sačuvati dodatnog posla.
Planiranje vremena i svakodnevna nega
- Upamtite da briga o nekome ne podrazmeva samo pranje, nego uključuje i hranjenje, provođenje vremena zajedno i obezbeđivanje da se voljeni osećaju dobro.
- Svakog dana pokušajte da pronađete malo vremena za razgovor, zabavu za vas dvoje, ili jednostavno odmarajte sa voljenima. Postarajte se da svaki dan uključuje neke aktivnosti koje će vama i vašim voljenima pružiti zadovoljstvo. U zavisnosti od stanja osobe koja je pod vašom brigom to može biti gledanje filmova, čitanje, rešavanje ukrštenica, igranje igrica ili šetanje. Ovo će aktivirati vaše voljene i omogućiti vam da se odmorite.
- Koristite portikle prilikom hranjenja. Jednokratne portikle su pogodnije zato što mogu da se koriste za brisanje usta nakon obroka. Portikla će zaštititi odeću i poštedeće vas čišćenja nakon obroka.
- Bolesna osoba, koja većinu vremena provodi kod kuće trebalo bi da oseti da ima vašu punu pažnju, međutim to ne znači da biste je trebali osloboditi svake aktivnosti, već samo da olakšate njihovo sprovođenje. Ohrabrite voljene osobe da učine što je više moguće – motivacija je važan deo aktiviranja osobe.
- Obezbedite mentalnu udobnost osobe o kojoj brinete – ako on ili ona imaju urinarnu inkontineciju obezbedite upijajuće proizvode, koji neutrališu neprijatan miris urina i pružaju suvoću i osećaj sigurnosti.
- Dugotrajna nega zahteva uspostavljanje određene rutine – stvara osećaj sigurnosti i stabilnosti kada dajete lek, sprovodite rehabilitaciju, dajete hranu ili pazite na higijenu svojih voljenih svakog dana u isto vreme. Takva rutina pomaže vam da pronađete trenutak za odmor kao i da lakše organizujete vreme, posebno ako ste imali poteškoća sa tim.
- Planiranje unapred pomaže u izbegavanju gužve i nervoze – ovo poboljšava atmosferu oko osobe o kojoj brinete – efikasno, organizovano pranje, hranjenje ili menjanje pelena, štedi vreme koje možete iskoristiti za odmor.
Komunikacija
- Uslovi, godine i mentalno stanje osobe o kojoj brinete utiču na način na koji komunicirate sa njom. Ipak, uvek imajte na umu da možete da razradite sopstveni model komunikacije.
- Mašta osobe koja je bolesna lako se stimuliše u poređenju sa zdravim ljudima – vodite računa o onome šta govorite – veoma je lako podići lažne nade ili povrediti osobu svojim rečima.
- Osoba koja je u takvom stanju ima svoja prava. Jedno od njih je pravo na informacije koje imaju veze sa njegovim odnosno njenim trenutnim stanjem. Ne uskraćujte osobu tog znanja, osim ako to nije želja te osobe. Ako niste u stanju da objasnite stanje osobi, pitajte sestru ili doktora za pomoć. Upamtite da uvek treba da govorite jasno i jednostavnim rečima.
- Vredi objasniti kakve pretnje tretman može da uključi i kakve posledice to može doneti. Ako uspete da motivišete tu osobu rehabilitacija bi mogla biti mnogo efikasnija.
- Pokušajte da prebacite pozitivna osećanja na svoje voljene, čak i kada vam to nije uzvraćeno istom merom. Ne zaboravite da se osoba u takvom stanju može osećati uplašeno i neprijatno, što je veoma stresno.
- Slušajte šta vaši voljeni pokušavaju da vam kažu – obratite pažnju na govor tela – razgovor sa osobom o kojoj brinete može poboljšati njegovo ili njeno raspoloženje i možda ćete pronaći informacije koje će vam pomoći da pružite još kvalitetniju negu.
- Ne zaboravite o neverbalnoj komunikaciji – dodir je često značajniji od reči. Značajno je uzeti nečiju ruku, pomilovati osobu po kosi ili obrazu. Takvi gestovi vraćaju snagu vašim voljenima i ublažavaju njihovu patnju.
Briga o bolesnoj osobi zahteva dosta snage i energije – i psihički i fizički. Ako želite da budete spremni da se suočite sa izazovom, zapamtite da ako želite da brinete o nekome, morate da brinete i o sebi. Više o ovoj temi saznajte u odeljku Pazite na sebe.