06.03.2020
Pazite na sebe
Kada se vaši voljeni – vaše dete, vaš roditelj ili drugi rođak – razbole, postoji mnogo promena uključenih u živote svih ljudi koji su uključeni u negu te osobe. Odgovor na potrebe nege te osobe zahteva dosta energije, mentalnu i fizičku snagu i često je opterećenje za kućni budžet.
U centru pažnje su voljeni, čije se stanje često pogoršava tokom vremena, i njegova ili njena rehabilitacija može dovesti do pozitivnih rezultata veoma polako. Očigledno je da takva osoba pati i da doživljava fizički bol, bespomoćnost, suočava se sa emocionalnim dilemama i svesna je stanja u kom se nalazi. Ne treba zaboraviti da situacija utiče i na ljude koji su uključeni u pružanje nege.
Uticaj stanja voljenih utiče na bliske osobe na dva načina:
- fizički – negovatelji ulažu mnogo rada i energije u svakodnevnu negu i pomoć;
- emocionalno – rođaci doživljavaju mnogo različitih emocija i moraju da se suoče sa svakodnevnim životom i novonastalom situacijom.
Kako bi smogli snage da zadržimo pozitivan stav prema pružanju nege voljenima, presudno je da ne zaboravimo na sebe. Nasuprot stanju voljene osobe vi morate ostati zdravi kao i fizički i mentalno jaki. U suprotnom možete se naći u stanju kada nedostatak motivacije, sve veće uverenje da je lečenje uzaludno, veći umor i nemogućnost da se nosite sa emocijama voljenih, čini da se osećate da je negovanje takvih osoba nemoguć i nepodnošljiv zadatak.
Kako upravljati svojim osećanjima i kako pronaći pozitivne aspekte brige o voljenima? – Te informacije možete pronaći u odeljku Zdrave emocije. Ovde možete pronaći neke od saveta kako da organizujete brigu o voljenima.