06.03.2020
Mokrenje u krevet - mogući uzroci?
Šta je mokrenje u krevet?
Noćna enureza, poznata i kao mokrenje u krevet je termin za dečije nevoljno mokrenje u snu, kada je dete sposobno da kontroliše svoje fiziološke funkcije tokom dana. Obično, kada se problem javlja i posle pete godine života smatra se medicinskim stanjem. Ako se mokrenje u krevet dešava manje od tri puta nedeljno imamo problem sa primarnom noćnom enurezom.
Koga može zabrinuti mokrenje u krevet?
Mokrenje u krevet je često kod dece, i osim alergijskih bolesti, to je najčešći hronični zdravstveni problem u detinjstvu. Češće je kod dečaka nego kod devojčica, a problem prolazi sa godinama.
Mokrenje u krevet
- Primarna enureza – povezana sa urođenim bolestima deteta i poremećajima.
- Sekundarna enureza – vraćanje na noćno mokrenje nakon šest meseci bez ikakvih problema.
|
- Monosimptomatska – jedina disfunkcija.
- Polisimptomatska – javlja se sa drugim simptomima kao što su nestabilnost bešike, hitan nagon za mokrenjem ili poliurija.
|
Šta je uzrok mokrenja u krevetu?
Osim opštih uzroka mokrenja u krevet u detinjstvu, ovaj poremećaj može imati sledeću pozadinu:
- Genetika – poslednja istraživanja pokazuju da mokrenje u krevet ima jaku gentesku komponentu. Naučnici su izolovali gen ogovoran za mokrenje u krevet i otkrili su da je nasledan – verovatnoća da će dete mokriti u krevet je mnogo veća ako su oba roditelja imala isti problem;
- Poremećaj dnevnog ciklusa stvaranja mokraće – umesto smanjenja stvaranja u toku noći, stvaranje mokraće se povećava – ovo je povezano sa smanjenom proizvodnjom hormona odgovornog za regulisanje ciklusa (vazopresin);
- Ograničen kapacitet bešike tokom spavanja u odnosu na njen dnevni kapacitet;
- Poremećaj buđenja – dečiji mozak, zbog zaostajanja u razvoju, ne prenosi na vreme (ili uopšte) informaciju o potrebi za mokrenjem, pa se dete ne budi i zato mokri u snu;
- Povrede kičmene moždine ili glave;
- Apneja u snu;
- Traumatične epizode u nečijem životu, psihološki problemi, strah.
Mokrenje u krevet nije samo fiziološki problem. Dete koje ima problem sa enurezom postaje sve više i više frustrirano i ne razume šta se dešava. Problem postaje sve teži kako dete raste. Ponekad čak ni roditelji ne mogu da reše problem. Jutra u porodicama gde deca mokre u krevet su stresna i neprijatna. Kako pomoći?
Dijagnoza i lečenje
Svako dete sa urinarnom inkontinencijom treba da pregleda doktor. Postoje određeni testovi koje treba sprovesti da bi se postavila prava dijagnoza. Možda je mokrenje u krevet uzrokovano izlečivom bolešću – nakon rešavanja takvog zdravstvenog problema, neprijatne noći mogu postati prošlost.
Uobičajeno isptivanje koje se vrši radi uspostavljanja dijagnoze
- opšti fizički pregled i bakteriološko ispitivanje urina,
- određivanje kreatinina, natrijuma, kalijuma u serumu,
- procena zapremine urina nastale tokom dana i noći određena prikupljanjem urina,
- posmatranje fiziološkog ponašanja deteta analizom urinarnog dnevnika,
- ultrazvučni pregled abdomena sa procenom koliko urina ostaje u bešici nakon mokrenja.
Lekar bi trebalo da objasni razloge mokrenja u krevet detetu i njegovim roditeljima. Lekar takođe treba da navede šta se može učiniti za lečenje takvog stanja. Veoma je važno da dete razume i prihvati predloženi tretman. Što bolje dete sarađuje sa roditeljima i lekarom, veće su šanse za ograničavanje ili čak eliminisanje epizoda mokrenja u krevet.
Šta lekar može da predloži?
1. Nefarmakološki tretman
Uglavnom se zasniva na treningu bešike – prvo tokom dana a posle i tokom noći; trening može da traje i do nekoliko nedelja.
- Motivacioni tretman – nagrađivanje deteta za svaku noć bez mokrenja u krevet sa potpunim odustajanjem od kažnjavanja zbog mokrenja – dete bi trebalo da pomaže u čišćenju kreveta ujutru, ali ne kao kaznu, već kao prirodnu posledicu epizode mokrenja u krevet. Savetuje se da se ograniči upotreba pelena jer one deluju anti-motivaciono;
- smanjenje konzumacije pića uveče i odlazak u toalet pre odlaska u krevet;
- često, regularno pražnjenje bešike u slučajevima "lenje bešike";
- podsetnik detetu da treba da ide u toalet;
- korišćenje alarma, koji budi dete podsećajući ga na mokrenje; međutim, cilj njegove upotrebe je da se dete nauči da provede noć bez mokrenja.
2. Farmakološki tretman
Može trajati i do nekoliko meseci. Izbor leka je usmeren na jedan od sledećih ciljeva:
- smanjenje zapremine mokraće koja nastaje tokom noći;
- povećanje zapremine koju bešika može da primi;
- činjenje sna lakšim, tako da se dete može probuditi kako bi mokrilo.
Može se reći da je tretman uspešan ako je broj noćinih mokrenja smanjen za 90%.